Spotkanie 2. - Wielki Mur

ODK „TAKLAMAKAN” - o nazwie » Festiwal Kultury Chińskiej » Spotkanie 2. - Wielki Mur

 

Nazwa „Wielki Mur Chiński” jest myląca. W rzeczywistości to nie mur, lecz mury, pochodzące z różnych epok i zbudowane z różnych materiałów. Pierwszy cesarz Qin Shi Huang, który 2,2 tys. lat temu zjednoczył Chiny podzielone na wojujące królestwa, tylko połączył istniejące już od kilkuset lat mury obronne, które miały chronić ludność przed najazdami koczowników z północnych stepów.
Chińczycy, ludzie z natury praktyczni, nie mieli do muru sentymentu, bo nie spełnił swej roli. Miał chronić kraj przed najeźdźcami, ale w XVII wieku wojowniczy Mandżurowie, zamiast go forsować, dogadali się z generałem, który miał go bronić i ruszyli na Pekin. Od tego czasu bezużyteczny mur popadał w ruinę. W pierwotnym wyobrażeniu narodu Mur Chiński był także symbolem despotycznych rządów, słabej armii oraz cierpienia zwykłych ludzi, którzy w mozole wznosili budowlę pod rządami hegemonów.
Siłę symbolu, jakim jest Mur, docenili jednak chińscy nacjonaliści, w czym pomógł im prezydent USA Richard Nixon, który w 1972 r. podczas wizyty dyplomatycznej w Chinach powiedział: „I think that you’d have to conclude that this is the Grat Wall and it had to be built by a great people” [należy stwierdzić, że tak wielki mur musiał być wzniesiony przez wielkich ludzi].
Historyczna wizyta Nixona przyczyniła się do gwałtownego wzrostu turystyki na Murze, który przestał być uważany za budowlę ucieleśniającą nieudaną koncepcję obronną. Dla narodu chińskiego stawał się stopniowo dumą i symbolem silnych, wiecznych Chin. Pekin wykorzystuje go do celów propagandowych, ale wystarcza mu nieduży, dokładnie zrekonstruowany fragment w Badaling.
 

Długość Muru

W większości encyklopedii można spotkać informację, że mur ma 2400 km. Jest to jednak tylko długość głównego odcinka. Wraz z odnogami jego długość szacowano zazwyczaj na 5000-6000 km. Rachuby te były oparte na danych historycznych, a nie na realnych pomiarach fortyfikacji w terenie.
Pomiary (z użyciem m.in. GPS i technologii wykorzystujących podczerwień), których wyniki opublikowano w 2009 r. wskazywały, że Mur zbudowany (bądź odnowiony) w czasach dynastii Ming (1368-1644) liczy 8851,8 km i rozciąga się od Hushan w nadmorskiej prowincji Liaoning w dawnej Mandżurii po Jiayuguan na skraju pustyni Gobi. Na tę długość składa się 6259,6 km rzeczywistego muru, czyli imponującego kompleksu 723 baszt, 7032 strażnic i muru wysokiego na 5-7 m oraz 359,7 km rowów i 2232,5 km naturalnych barier w postaci rzek i gór.
W trakcie dalszych pomiarów Muru, które zajęły kolejne pięć lat, chińscy badacze zlokalizowali aż 43 721 jego fragmentów i związanych z nim konstrukcji, znajdujących się na obszarze 15 prowincji i innych regionów. W 2012 roku ogłoszono, że całość Muru, czyli suma jego odcinków, ma 21 196 km (depesza chińskiej agencji Xinhua: http://en.people.cn/90782/7837213.h... ).

 

 

Ciekawostki
>> Mimo swej długości Mur nie jest – jak głosi ogólnie znany faktoid – jedyną budowlą wzniesioną przez człowieka i widoczną z kosmosu (a konkretnie z Księżyca). Autorem tej tezy jest Richard Halliburton – amerykański podróżnik i poszukiwacz przygód. Halliburton był ogromnym autorytetem i cieszył się międzynarodową sławą, którą dał mu wyczyn polegający na przepłynięciu wpław Kanału Panamskiego, długiego na 82 kilometry! (Przez 10 dni, dzielnie pokonywał wodę w towarzystwie snajpera w łódce, który w każdym momencie był gotowy do użycia karabinu przeciwko licznym krokodylom żyjącym w Kanale. Co ciekawe, podobnie jak obecnie, każde przepłynięcie kanału było płatne. Dzisiaj niektóre statki płacą za tę przyjemność setki tysięcy dolarów, natomiast podróżnikowi wystawiono rachunek na 36 centów).
Halliburton w swojej książce „Second Book of Marvels – The Orient” napisał: „Astronomers say that the Great Wall is the only man-made thing on our planet visible to the human eye from the moon” [astronomowie twierdzą, że Wielki Mur jest jedyną rzeczą stworzoną przez człowieka na naszej planecie widoczną dla ludzkiego oka z księżyca]. Warto jednak zauważyć, że wspomniana książka została wydana w roku… 1938, co oznacza, że owi astronomowie musieli mieć kontakt z samym Twardowskim... :-)

mur widziany z wysokości 2,5 km:

Mur z wysokości 2,5 km
 
 
[Z drugiej strony – jednak co nieco z kosmosu widać :-) A tu kulisy tej akcji - uwaga! filmik zawiera lokowanie produktu!!! :-) (oba filmy mają polskie napisy)]

 

>> Wielki Mur służył nie tylko jako obrona cywilizacji chińskiej przed barbarzyńcami. Miał też chronić przed demonami hulającymi po nieurodzajnych stepowych terenach. Mur nigdy nie był budowany w prostej linii, ponieważ wierzono, że demony mogą przemieszczać się właśnie w linii prostej, nie będąc w stanie przekroczyć zakrzywionych formacji oraz obejść rogów.

 

>> 7 lipca 2007 r. Wielki Mur ogłoszono jednym z siedmiu nowych cudów świata.

 

>> W stanie mniej więcej nietkniętym jest obecnie 8,2% muru z czasów dynastii Ming, 74,1% jest w złej kondycji, a z reszty pozostały w najlepszym razie fundamenty. Teraz murowi zagrażają siły przyrody i ludzie. Górnictwo, rozbudowa infrastruktury, a także wybieranie ziemi i cegieł z murów zniszczyły już wiele fragmentów tej wyjątkowej fortyfikacji. Niektóre jego odcinki wyburzono, by zrobić miejsce na drogi oraz różne budowle. Chińscy badacze natrafili nawet na przypadki sadzenia przez rolników roślin na pozostałościach fortyfikacji.

 

>> Brytyjczyk William Lindesay, który przebiegł Mur w latach 80. i zamieszkał w Chinach, by ratować ten zabytek, zaproponował swego czasu, by uznać mury i tereny, na których one leżą, za park narodowy, ale jego pomysłu nie podchwycono. W filmie „Pieszo po Wielkim Murze Chińskim” opowiada o budowie Muru za czasów dynastii Ming oraz dniu dzisiejszym Wielkiego Muru (czas: 45’)

 

>> Polecam również film „Wielkie Tajemnice Historii - Tajemnice Wielkiego Muru Chińskiego” który opowiada o historii budowy Muru od początków jego powstawania (czas: 47’)

 

Książki w języku polskim:

 
Facebook